Wydawca treści
OCHRONA LASU
Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze
Nadleśnictwo Krościenko zarządza 7668 ha lasów w tym ponad 2800 ha zajmują drzewostany świerkowe w wieku powyżej 20 lat. Od wielu lat drzewostany świerkowe nękane są szkodami od wiatru i suszy co także przyczynia się do wzrostu populacji zespołu kornika drukarza, a w konsekwencji zwiększa się wydzielanie posuszu.
W wyniku łączonego oddziaływania szkodliwych czynników następuje ich osłabienie powodujące szybki rozpad i zamieranie. Dlatego też Nadleśnictwo prowadzi intensywne prace zmierzające do odnowienia powierzchni uszkodzonych i przebudowy litych świerczyn na drzewostany odporniejsze złożone z gatunków typowych dla tego regionu - jodły, buka i towarzyszących modrzewia, jawora, wiązu górskiego i lipy.
W okresie od 2010 do 2011 r. na terenie Nadleśnictwa Krościenko był realizowany projekt, w ramach którego podejmowane były intensywne działania kompleksowe związane z ochroną zasobów leśnych, utrzymaniem trwałości i bioróżnorodności ekosystemów leśnych.
Podejmowane działania miały na celu ograniczenie liczebności kornika drukarza, które opisują następujące efekty rzeczowe całego projektu :
- Zakup i modernizacja sprzętu do zwalczania gradacji - pułapki feromonowe - 300 szt.
- Zakup feromonów - 1800 szt/ 2 lata.
- Obsługa i monitoring pułapek feromonowych - 600 szt/ 2 lata.
- Wyłożenie pułapek klasycznych wraz z korowaniem - 140 szt/ 2 lata.
- Wyznaczenie drzew trocinowych - 4000 ha / 2 lata
- Korowanie surowca zasiedlonego - 10000 m3/ 2 lata
- Sporządzenie map ognisk gradacyjnych w drzewostanach świerkowych.