Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga TURYŚCI i PSZCZELARZE!

Wzmożona aktywność niedźwiedzi na terenie Nadleśnictwa.

Niedźwiedzie oraz ślady ich bytności obserwowane były w Paśmie Magury Spiskiej, Pienin Spiskich, Małych Pienin, paśmie Radziejowej (Beskid Sądecki) oraz masywie Lubania.  Zachęcamy więc by wszelkimi dozowolonymi sposobami zabezpieczyć pasieki, a podczas  poruszania się po terenach leśnych i szlakach turystycznych  zachować szczególną ostrożność.
 
Mając na uwadze możliwość spotkania z niedźwiedziem na szlaku turystycznym polecamy pod żadnym pozorem nie iść w jego stronę. Trzeba powoli wycofać się na bezpieczną odległość. Podczas bezpośredniego spotkania niedźwiedź najczęściej schodzi człowiekowi z drogi i zaszywa się w najbliższych zaroślach. Może się jednak zdarzyć, że zacznie szarżować w naszą stronę. Nie należy wówczas ulegać panice, gdyż może to wywołać agresję zwierzęcia. Niedźwiedzie często markują atak, a po kilku krokach stają w miejscu i odchodzą. Nasza ucieczka mogłaby je sprowokować do dalszej pogoni. Pamiętajmy, że nie ma znaczenia, czy uciekalibyśmy w górę czy w dół stoku – niedźwiedź będzie szybszy.

Tak jak miało to miejsce w latach poprzednich niedźwiedzie będą przebywać w obszarze Nadleśnictwa przez cały sezon wegetacyjny.

Ataku ze strony niedźwiedzia należy spodziewać się w następujących okolicznościach:
- przy niespodziewanym zaskoczeniu zwierzęcia w niedużej odległości,
- w czasie spoczynku,
-  podczas żerowania,
- najścia w czasie żerowania niedźwiedzia przy zabitej ofierze – niedźwiedź broni swojej  zdobyczy,
- wejście pomiędzy niedźwiedzicę a jej młode – druga połowa lata,
 
Nie wolno: śmiecić, zostawiać pożywienia na szlakach turystycznych, karmić zwierząt.

Mając na uwadze fakt corocznie powtarzających się przypadków okaleczeń i poturbowań ludzi przez niedźwiedzie brunatne na terenie Tatr polskich i słowackich prosimy o stosowanie się do naszych uwag i zaleceń.