Lista aktualności Lista aktualności

Skialpinizm: - Pani Anna Figura.

Skialpinizm: - relacja z zawodów Pierra Menta w których uczestniczyła z sukcesem stażystka Nadleśnictwa Krościenko Pani Anna Figura.

Skialpinizm

Narciarstwo wysokogórskie (skialpinizm, skitoury) jest to sport, który nawiązuje do korzeni narciarstwa. Specjalny sprzęt umożliwia zarówno podchodzenie na nartach, jak i sprawny zjazd w terenie, poza przygotowanymi trasami narciarskimi.

Do podchodzenia używa się tzw. fok- pasma materiału, który na specjalnym kleju przymocowuje się do ślizgów nart. Włosie ułożone pod kątem zapobiega ślizganiu się narty w tył. Wiązanie posiada ruchomą piętę, dzięki czemu przy podchodzeniu zachowuje się jak w narcie do narciarstwa klasycznego. Na zjazd natomiast, sztywno się je blokuje, tak jak w nartach zjazdowych. Niezbędnym wyposażeniem jest sprzęt umożliwiający pomoc w przypadku zejścia lawiny: detektor, łopata i sonda. Skialpinizm to sport związany z wysokimi górami, w których zagrożenie lawinowe jest realnym problemem, także zawsze należy liczyć się z ryzykiem i być na nie przygotowanym. Często używane są także raki i czekan, zwłaszcza na twardym, zlodowaciałym śniegu.

Zawody polegają na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonej trasy. Najczęściej na kilku podejściach pokonuje się od 1300 m do 4000 m deniwelacji oraz 10 km do 30 km, co zajmuje od 1,5 godz. do nawet 7 godz. Zawodnicy podchodzą wydeptanym wcześniej śladem, zazwyczaj „zakosami", czyli zygzakami. Często zdarzają się odcinki „z buta" z nartami przypiętymi do plecaka. Dotyczy to miejsc wyjątkowo stromych, zbyt wąskich żeby zrobić zakos lub gdy śnieg jest bardzo twardy albo, gdy jest go po prostu za mało. Zjazd najczęściej odbywa się w wymagającym terenie, poza przygotowanymi trasami narciarskimi. Wyznaczają go jedynie nieduże, czerwone chorągiewki, a każdy zawodnik zobligowany jest do jazdy w ich pobliżu.

 

Pierra Menta – relacja z zawodów

Czterodniowe, prestiżowe zawody Pierra Menta, odbyły się już po raz trzydziesty w rejonie Rhone Alps we Francji. Zaliczane są do cyklu najważniejszych zawodów- La Grande Course oraz wchodzą w skład Pucharu Świata Teamów. W tym roku udział w nich wzięło 25 zespołów kobiecych i aż 187 męskich.

            Zawody charakteryzują się wymagającymi trasami o dużych różnicach wysokości do pokonania, bardzo trudnymi zjazdami oraz wieloma technicznymi elementami, takimi jak podejścia na rakach i odcinki graniowe z liną poręczową do asekuracji. Zazwyczaj trasa ma cztery do sześciu podejść, 2500 m do 3200 m deniwelacji i 10 km do 30 km. Przez cztery dni zawodnicy mają do pokonania 10 000 m podejść i ponad 80 km. Trudności trasy, wyczerpanie i kontuzje powodują, że każdego roku około 20 zespołów nie jest w stanie ukończyć zawodów.

            W dniach 11-14.03.2015, w jubileuszowej trzydziestej Pierra Mencie, wzięły udział dwa zespoły z Polski: kobiecy w składzie Anna Figura- stażystka Nadleśnictwa Krościenko (Klub KW Zakopane, Fundacja LOTTO Milion Marzeń, Dynafit, Termy Bukovina) i Anna Tybor (KW Zakopane, Alpinka) oraz męski w składzie Mariusz Wargocki (KW Zakopane) i Marcin Piętka (KS Kandahar).

            Pierwszego dnia trasa miała 1429 m przewyższenia i 12km długości. Zawodnicy startowali co 15 sekund. Do pokonania były trzy podejścia z czterema odcinkami na butach. Oba zespoły zajęły wysokie pozycje: kobiecy 12 miejsce, a męski 53.

Drugiego dnia trasa była znacznie dłuższa (2767 m podejść i 20 km) i zdecydowanie bardziej techniczna. Na pięciu podejściach znajdowało się aż sześć odcinków do pokonania na butach, których łączna suma wynosiła ponad 800m deniwelacji. Dodatkowo rywalizację utrudniał fragment zaporęczowanej grani, na której z powodu dużej liczby zawodników, utworzyła się kolejka. Limity czasowe były wyjątkowo „wyśrubowane". Na pokonanie prawie 1800m było jedynie 2godz 15min!

Kolejne dwa dni również nie należały do łatwych. Trzeciego do pokonania było 2746 m podejść, a ostatniego ponad 2500 m. Parze kobiecej udało się wywalczyć wysokie 11 miejsce z łącznym czasem 14godz 38min 46sek. Zespół męski ostatecznie zajął bardzo dobre 59 miejsce z czasem 12godz 26min 11sek.

Pierra Mente można śmiało uznać za największe święto skialpinizmu. Każdego dnia przez trasę zawodów przewija się około 5 tysięcy kibiców, w tym dzieci i ludzie starsi. Niejednokrotnie muszą oni wyjść o 4.00 rano w góry, żeby zdążyć przed pierwszymi zawodnikami dotrzeć na szczyt. Atmosfera jest naprawdę wyjątkowa! Wszyscy uczestnicy mogą liczyć na gorący doping oraz słowa uznania, co na tak wyczerpujących i długich zawodach bardzo pomaga i dodaje motywacji do dalszej walki.

 

Zawody robią naprawdę duże wrażenie, dlatego polecam filmy na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=eWI9cZguUoU

https://www.youtube.com/watch?v=tcCi0SbEbek

 

Anna Figura jest również Wicemistrzynią Świata w narciarstwie wysokogórskimi jak również wielokrotną Mistrzynią Polski:

http://skimagazyn.pl/2015/02/23/anna-figura-wicemistrzynia-swiata-w-narciarstwie-wysokogorskim/