Lista aktualności Lista aktualności

Niedźwiedzie i Wilki coraz bliżej nas.

W ostatnim czasie wzrosła aktywność wilków i niedźwiedzi.

W maju zaobserowano na terenie Spisza i Podhala oraz Gorców zwiększoną aktywność niedźwiedzi, które uszkodziły pasieki w pobliżu Boru Harklowskiego oraz miejscowościach Bukowina Tatrzańska, Brzegi oraz  w Tylmanowej (os. Gabrysie). Łącznie zniszczonych zostało kilkanaście uli. Niedźwiedzie podchodziły blisko terenów zamieszkałych.

Obserwacja wilka miała natomiast miejsce w kwietniu i maju w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań:

- we wsi Łapsze Niżne wilki zabiły i częściowo zjadły jelenia byka. Po widocznych śladach atak wilków nastąpił na łące w odległosci ok 50 m od zabudowań mieszkalnych przy ul. Leśnej.

- we wsi Niedzica (na obrzeżu Jeziora Sromowieckiego) na drodze wojewódzkiej. Wilka sfilmował mieszkaniec Sromowiec Wyżnych z samochodu na drodze ze Sromowiec do Niedzicy.  Wilk po kilkudziesięciometrowym biegu oddalił się przez pola w stronę słowackiej granicy. W ostatnich latach obserwację wilka są stałe i częstsze na naszym terenie.

Nadleśnictwo Krościenko w związku z tym zwraca się z prośbą do hodowców o pilniejsze doglądanie i zabezpieczenie swoich zwierzostanów ( owiec, bydła, psów i kotów), które puszczane luzem padają ofiarą wilków.

W marcu br. na Spiszu (okolice Kacwina  i Łapsz) widziane były także przez Służbę Leśną tropy niedźwiedzia, w związku z tym zwracamy się z prośbą o zachowanie ostrożności przy poruszaniu się  po terenach leśnych i szlakach turystycznych.