Lista aktualności Lista aktualności

Gminny Konkurs ekologiczny w Szlembarku

14 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Szlembarku odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny pod hasłem: „Recykling-drugie życie odpadów, czyli zróbmy z niczego coś pożytecznego”.

Celem konkursu było uświadomienie uczniom konieczności segregowania odpadów, ochrony środowiska naturalnego, niekorzystnego wpływu odpadów na środowisko przyrodnicze, żyjącą w nim faunę i florę oraz człowieka. Gminny Konkurs Ekologiczny zrealizowano w ramach projektu LIFE pn.: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze "

Nad organizacją konkursu czuwała Pani Dyrektor Szkoły w Szlembarku Jadwiga Wojtaszek oraz Jury składające się z nauczycieli Szkół Podstawowych oraz przedstawiciela Nadleśnictwa Krościenko Tomasza Dziedzica.

Wprowadzeniem do tematyki konkursu była inscenizacja pt. „Śmieciowy problem”, którą zaprezentowali uczniowie klas II-III ze Szkoły Podstawowej w Szlembarku.

Do konkursu zgłosiło się 12 szkół podstawowych z terenu Gminy Nowy Targ. W teście wiedzy przyrodniczej wzięło udział 9 szkół. Dwuosobowe zespoły składające się z uczniów klas IV-VII musiały zmierzyć się z pytaniami teoretycznymi nt. segregacji odpadów, utylizacji, biodegradacji i recyklingu. Organizatorzy zadbali, aby forma konkursu była atrakcyjna i ciekawa dla uczestników, dlatego oprócz odpowiedzi na pytania uczniowie rozwiązywali rebusy, wyszukiwali w wykreślance pojęcia związane z ekologią i przyrodą, dopasowywali znaczki ekologiczne do odpowiednich podpisów. Za każde poprawnie wykonane zadanie i odpowiedź zespoły z poszczególnych szkół zdobywały punkty w formie kolorowych klocków, z których budowały piramidę. Na zakończenie z dreszczykiem emocji uczniowie przeliczyli zdobyte klocki, a jury podsumowało punktację.

Na konkurs plastyczny przeznaczony dla uczniów klas 0-III zostało nadesłanych 58 prac. Techniki wykonania prac były bardzo pomysłowe i ciekawe. Wszystkie prace wykonane z odpadów znalazły swoje „drugie życie”. Były więc lampy wykonane z plastykowych łyżeczek, świetlista kula dyskotekowa, skarbonki, domek dla lalek, szachy, świecznik i wiele innych. Zwycięzcy oraz osoby wyróżnione otrzymali dyplomy i nagrody. Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymali nagrody w postaci książek, albumów przyrodniczych, przyborów plastycznych, gier planszowych, kubków, map i folderów.

Nagrody ufundowali: Urząd Gminy Nowy Targ, Projekt LIFE oraz Nadleśnictwo Krościenko n/D.