Lista aktualności Lista aktualności

120-lecie zorganizowanej turystyki górskiej w Pieninach

120-lecie zorganizowanej turystyki górskiej w Pieninach

W  dniach 16 do 18 sierpnia w Krościenku nad Dunajcem i Szczawnicy trwały obchody 120-lecia utworzenia Pienińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Pieniński Oddział powstał w 1893 roku, jako czwarty po stanisławowskim, kołomyjskim i lwowskim, tak więc w obecnych granicach Polski jest on najstarszym oddziałem. Gospodarzami  jubileuszu były Oddziały PTTK w Szczawnicy i Krościenku jako bezpośredni spadkobiercy tradycji i dorobku PTT Oddział Pieniny.

Oficjale uroczystości jubileuszowe odbyły się w kinoteatrze „Pieniny" w Szczawnicy  z udziałem lokalnych władz Krościenka i Szczawnicy, przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Sejmiku Małopolskiego, Zarządu Głównego PTTK oraz organizacji współpracujących i wspierających działalność PTTK. W obchodach jubileuszu wzięła udział również Poseł na Sejm Anna Paluch, która jest również przewodnikiem beskidzkim.

Wręczono podziękowania dla zasłużonych osób i instytucji  (w tym dla Nadleśnictwo Krościenko) honorowymi odznakami PTTK odznaczono działaczy za 50 i 25 lat pracy w PTTK.

Gościem szczególnym obchodów jubileuszu była Elżbieta Dzikowska , która uświetniła obchody  pokazem zdjęć   i opowieścią i ostatniej podróży do Chin.

Jej przyjazd do Szczawnicy był również związany z odsłonięciem kamienia upamiętniającego podróżnika Antoniego Halika na Szlaku Podróżników i Odkrywców w Szczawnicy. Jest to już szósty kamień poświęcony pamięci polskich podróżników i odkrywców.

W 2012 odsłonięto kamienie upamiętniające działalność:  Pawła Edmunda Strzeleckiego, Arkadyego Fiedlera, Bronisława Kaspra Malinowskiego, Kazimierza Nowaka i Olgierda Budrewicza.

17 sierpnia 2013r Elżbieta Dzikowska dokonała odsłonięcia obelisku – kamienia poświęconego jej mężowi  Antoniemu Halikowi.

Przy każdym kamieniu rośnie dąb ofiarowany przez leśników  Nadleśnictwa Krościenko.